כל מה שרציתן לדעת על קולגן ולא ידעתן את מי לשאול

קולגן

קולגן הוא תוסף מדובר במיוחד בשנים האחרונות בעולם הקוסמטיקה וזאת בשל התרומה שלו לעור פנים בריא, מבריק וחיוני. לצד השפעתו החיובית על עור הפנים, לקולגן ישנם יתרונות נוספים. השיח על קולגן סחף את שוק התוספים העולמי, אך לפני שאתם רוכשים מוצר קולגן מסוים חשוב לשים לב שמדובר בקולגן איכותי ולא נחות כמו תוספים מסוימים המסתובבים בשוק.

מה זה קולגן?

את הקולגן הגוף מצייר באופן בטבעי, בעצם קולגן הוא החלבון השכיח ביותר בגופם של בעלי חיים, ובתוכם בני אדם. למעשה, קולגן מהווה בין 25 ל-35 אחוז מהחלבונים בגופינו, ובעור הפנים הריכוז גבוה במיוחד: כ-80 אחוז מהחלבונים בעור הפנים הם קולגן. אך עם ההתבגרות וההזדקנות כמות הקולגן פוחתת שזהו בעצם תהליך הזדקנות העור. מסיבה זו קולגן פופולארי במיוחד בעולם הקוסמטיקה ונעשה בו שימוש בטיפולי עור ומתיחת פנים.

קולגן – לא רק לעור הפנים

יתרונותיו של קולגן לעור הפנים מוכרים וידועים, אך יחד עם יתרונות אלו לקולגן ישנן סגולות חשובות רבות:

מניעת הפחתת צפיפות עצם

קולגן מהווה חומר עיקרי בעצמות האדם, וכאמור עם ההתבגרות כמות הקולגן המיוצר טבעית פוחתת ובהתאם העצמות הופכות לדלילות יותר. דלדול מסת וצפיפות העצם עלולה לגרום לבעיות ומחלות שונות כגון אוסטאופורוזיס, המאופיינת בצפיפות עצם נמוכה וסיכון גבוה יותר לשבירת עצמות. לפי מחקרים עדכניים, נטילת תוספי קולגן מסייעת למניעת דלדול בצפיפות העצם.

שיפור סימפטומים של מחלות מפרקים

קולגן מסייע לשמור על שלמות הסחוס המגן על המפרקים בגופינו ובהתאם עם הפחתת ייצור הקולגן בגוף עולה הסיכון לפתח מחלות מפרקים. מחקרים בדקו ומצאו כי נטילת תוספי קולגן מסייעים בסימפטומים של דלקת מפרקים ומפחיתים כאבים.

השפעה חיובית על בריאות הלב

מחקרים העריכו כי נטילת תוספי קולגן מפחיתים את הסיכון למחלות לב, וזאת משום שמחסור בקולגן מחליש את העורקים, דבר שעלול להביא לטרשת עורקים – שבתורם עלולים להביא לשבץ מוחי או התקף לב.

הגדלת מסת שריר

בין אחוז אחד ל-10 אחוזים מרקמת השריר הם מקולגן, והוא חלבון ההכרחי לשמירה על שרירים חזקים ומתפקדים. לכן נטילת תוספי קולגן משפיעים באופן חיובי על מסת שריר, בעיקר כאשר מנסים להגדיל אותה.

בריאות עור הפנים והגוף

התחלנו עם עור הפנים ונחזור אליו: השפעת קולגן על בריאות העור ובפרט עור הפנים היא היתרון הידוע ביותר של קולגן והמובהק ביותר. כ-80 אחוז מהחלבונים בעור הפנים הם קולגן, וההפחתה בייצור קולגן באופן טבעי הוא זה שמביא להזדקנות של העור והיווצרות קמטים ויובש. מחקרים הראו כי נשים שנטלו תוספי קולגן חוו יובש עור בצורה מופחתת הרבה יותר ועלייה בגמישות העור. כמו כן נמצא קשר בין נטילת תוספי קולגן לבין הגברת הלחות בעור והפחתת עומק הקמטים.

לא כל תוסף קולגן כדאי לקחת

יתרונותיו של קולגן סחפו את שוק התוספים לענות על הביקוש הרב, וחברות מסוימים קפצו על ההזדמנות לספק מוצרים נחותים. החוק מאפשר לקרוא למוצר "קולגן" גם אם רק 51 אחוזים ממנו הם באמת קולגן, ושאר החומר הוא נטול השפעה. המשמעות היא שהשוק מלא במוצרים נחותים שההשפעה שלהם חלשה עד לא קיימת.

אז איך בכל זאת נבחר תוסף קולגן איכותי?

חשוב לבדוק את שיעור הקולגן בתוסף. כמות הקולגן בדרך כלל מופיעה על האריזה, ואם לא ניתן לשאול את היצרן או היבואן. תוסף קולגן ש-90 אחוז ומעלה ממנו זה קולגן צפוי להיות איכותי ויעיל. אל תתפשרו על מוצר נחות – חבל על הכסף והגוף שלכם.

 

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

נגישות