נעלי זמש: כך תשמרו עליהן נקיות

ישנם חומרים רבים שמשמשים לייצור נעליים, אך הזמש הוא החומר המרשים, הנעים והפופולרי ביותר! כבר רכשתם נעליים מעור הפוך, ואתם רוצים לדעת איך לנקות אותם כדי לשמור על המראה החדש והיפה שלהן לאורך שנים? נעלי זמש דורשות טיפול מיוחד כדי לשמור על המרקם ועל הצורה שלהן, והוא לא מסובך. מהן נעלי זמש ואיך לנקות ולשמור עליהן? כל הפרטים במאמר הבא, אז, בואו נתחיל!

מהן נעלי זמש?

נעלי זמש הן נעליים שעשויות מעור הפוך והטקסטורה שלהן קטיפתית ורכה. הטקסטורה הזאת נוצרת בעקבות שימוש בחלק התחתון של העור ליצירת מרקם רך ונעים. זמש משמש לעיתים קרובות להכנת נעליים, מגפיים, מעילים ופריטי לבוש אחרים. בשל רכותו ואופיו העדין, זמש דורש טיפול ותשומת לב מיוחדים כדי לשמור על המראה והעמידות הייחודיים שלו. פריט זה מגיע בסגנונות, עיצובים וצבעים שונים. הינה חלק מהסוגים הנפוצים ביותר של נעלי זמש:

 • נעלי זמש: אלו נעליים עם עקב שטוח ועיצוב בגזרה נמוכה. הן מושלמות לאירועים מזדמנים וניתן ללבוש אותם עם לוקים שונים.
 • מגפי קרסול מזמש: אלו מגפיים באורך הקרסול העשויים מחומר זמש. הם נוחים, מסוגננים ומושלמים לאירועים מזדמנים ורשמיים כאחד.
 • אוקספורד מזמש: אלו נעליים עם שרוכים בעלות עקב נמוך ועיצוב קלאסי. הן מושלמות לאירועים רשמיים וניתן לנעול אותן עם חליפות או שמלות.
 • נעלי בובה מזמש: מדובר בנעליים העשויות מחומר זמש. הן נוחות, מסוגננות ומושלמות ללבוש יומיומי ולאירועים רשמיים.

 

 

ניקוי נעלי זמש

ניקוי נעלי זמש דורש טיפול ותשומת לב מיוחדים. בניגוד לסוגים אחרים של נעלי עור, זמש לא ניתן לנקות עם מים או משחת נעליים רגילה. מים יכולים לגרום לנעליים להתכווץ, ואז תצטרכו להרחיב אותן, ואף לשנות את צבען וצורתן. בנוסף לכך, משחת נעליים יכולה לפגוע במשטח הזמש העדין. הינה כמה צעדים שיש לבצע בעת ניקוי נעלי זמש:

 • הסירו לכלוך ואבק: השתמשו במברשת בעלת סיבים רכים או במטלית יבשה כדי להסיר לכלוך ואבק מהנעליים. היו עדינים כדי להימנע מפגיעה בחומר הזמש.
 • טפלו בכתמים: אם יש כתמים על נעלי הזמש, השתמשו במחק זמש או במברשת זמש כדי להסיר את הכתם בעדינות. אם הכתם עקשן, ניתן להשתמש בחומר ניקוי לזמש או בתערובת של של חומץ לבן ומים 1:1. מרחו את חומר הניקוי או תמיסת החומץ על מטלית רכה ושפשפו בעדינות את האזור המוכתם בתנועה סיבובית. היזהרו לא להרטיב יתר על המידה את הזמש.
 • אפשרו לנעליים להתייבש: לאחר הניקוי, הניחו לנעליים להתייבש באופן טבעי. אסור להשתמש במייבש שיער או בכל מקור חום אחר לייבוש הנעליים, כי הם יכולים לפגוע בזמש ולגרום לו להתכווץ או להיסדק.
 • צחצוח הזמש: לאחר שהנעליים יבשות, השתמשו במברשת זמש כדי לשחזר את המראה והמרקם של הזמש. יש לצחצח בכיוון אחד כדי למנוע נזק לנעלי הזמש.
 • השתמשו במגן זמש: כדי להגן על נעלי הזמש מפני כתמים ונזקים עתידיים, יש למרוח תרסיס מגן זמש. הוא ייצור הפרדה בין הזמש לבין נוזלים או לכלוך שעלולים לבוא במגע עם הנעליים.

טיפים לשמירה על נעלי זמש

מלבד ניקיון, ישנן דרכים נוספות לשמור על איכות ומראה נעלי הזמש שלכם. הינה כמה טיפים שכדאי לזכור:

 • רוצות ליצור לוק מעניין לעבודה בהייטק עם נעלי הזמש שלכן? לא כשרטוב או בוצי בחוץ. כי המים והבוץ עלולים לפגוע בזמש ולגרום לכתמים שעשויים להיות קשים להסרה.
 • אחסנו נעלי זמש במקום קריר ויבש, הרחק מאור שמש ישיר. כך, תוכלו להימנע משינויי צבע ונזקים לזמש.
 • השתמשו במברשת זמש באופן קבוע כדי להסיר לכלוך ולשמור על מרקם נעלי הזמש.
 • אם נעלי הזמש נרטבות, מלאו אותן בעיתון כדי לספוג את הלחות ולעזור להן לשמור על צורתן.
 • הימנעו משימוש בכימיקלים קשים או בחומרים שוחקים על נעלי זמש. החומרים האלה יכולים לגרום נזק בלתי הפיך לזמש שלכם.

לסיכום

נעלי זמש הן נעליים שיוצרו מעור הפוך, והן נעימות ורכות למראה ולמגע. ולכן חשוב לנקות אותן בצורה עדינה ולפי הטיפים המפורטים פה. הטיפול והניקוי הנכונים של נעלי הזמש שלכם ישמור עליהן מראה מעולה לאורך שנים. לפני שאתם מתחילים לנקות את הנעליים זכרו את שלבי הניקוי האלה, ותוכלו להימנע מטעויות שיגרמו לנעליים לשנות את צורתן ואת המראה שלהן. זכרו לאחסן את הנעליים במקום מאוורר ורחוק מאור השמש, והשתמשו בחומרים עדינים וכאלה שמיועדים לזמש.

נגישות